Raport: Miasta dla rowerzystów 2022 - Białystok

2022-08-19 Bartosz Czarniecki

CentrumRowerowe zbadało sytuację na drogach rowerowych w 20 największych polskich miastach. Opracowany Raport: miasta dla rowerzystów 2022, w przejrzysty i czytelny sposób przedstawia zebrane dane. W tym roku do współpracy zaproszono również nas, więc w raporcie znajdziecie nasze zdanie na różne kwestie związane z rowerowością Białegostoku.

Celem raportu było sprawdzenie, na podstawie danych z 2021 roku, w których miastach rowerzyści mogą poruszać się komfortowo i czuć się bezpiecznie. Czy infrastruktura rowerowa w największych polskich miastach się rozwija? Czy przekłada się to na bezpieczeństwo rowerzystów?

Zdaniem twórców raportu, w Białymstoku rowerzyści mogą liczyć na gęstą sieć dróg rowerowych oraz bezpieczeństwo na ścieżkach. Natomiast problematyczne są dla nich ograniczenia związane z sezonowością: brak odśnieżania, a wręcz zasypywanie infrastruktury śniegiem zgarniętym z jezdni i chodników, czy też dostępność rowerów miejskich przez 8 miesięcy w roku.

Z pełną treścią raportu dla Białegostoku zawierającą nasze wtrącenia, można się zapoznać klikając w link, a niżej prezentujemy grafikę podsumowującą część analityczną. Pamiętać jednak należy, że na raport należy patrzyć z przymrużeniem oka, gdyż traktuje on sprawę bardzo powierzchownie: